تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

طب سنتی دشتی بوشهر

  یکی از رسوم مردم شهرستان دشتی، استفاده از داروهای سنتی برای درمان بیماریهاست که متأسفانه  در حال حاضر کمرنگ گشته و با وجود مطب های مختلف پزشکی کمتر از داروهای سنتی استفاده می شود و اعتقاد به آنها ضعیف شده است.در این نوشتار جهت اطلاع بیشتر خوانندگان محترم به چند مورد از آن اشاره می نمایم:

  انگل: اگر فردی انگل داشته باشد به وی آب قلیان می خوراندند یا اینکه مقداری نرم شده دریمه را با شکر مخلوط می کردند و به مدت 3روز،و هر روز یک قاشق چای خوری ناشتا به بیمار می خوراندند .

   

  ختنه: پس از ختنه کردن ، برای سریعتر خوب شدن زخم از دود سرگین الاغ استفاده می کرده اند.

   

   بریدگی و زخم: اگر در بدن فردی بریدگی و زخم ایجاد می شد، پارچه ای را می سوزاندند و در محل زخم یا بریدگی می گذاشتند تا بهبود حاصل شود.

   

   مارگزیدگی: برای درمان مارگزیدگی ، مقداری عسل و آبلیمو، روی محل مارگزیدگی می مالاندند، یا جوجه محلی را سر می بریدند و بدنش را به دو قسمت کرده و آنرا روی محل گزیدگی قرار می داند.

   

   شب کوری: جگر بز را روی آتش قرار می داند تا آب آن بطور کلی خشک شود .سپس مقداری فلفل سیاه را روی آن می ریختند و به چشمان فردی که شب کوری داشته می مالاندند.

   

  شب ادراری: برای درمان آن بیضه پازن(بز نر) را می پزاندند و به بچه ای که به شب ادراری مبتلا بوده می داده اند تا بهبود کامل حاصل شود.

   

   سوراخ گوش: پس از سوراخ کردن گوش، برای اینکه سریعتر خوب شود، مدفوع گنجشک را می کوبیدند و با زردچوبه مخلوط می کردند و آن را خیسانده و بر روی سوراخ گوش می گذاشتند .

   

  گوش درد: برای درمان گوش درد، از روغن زیتون،دودقلیان یا شیرزنی که دختر زائیده بود استفاده می کردند.

   

  بوزدگی بچه: هر گاه بچه ای بر اثر بوی نامطبوع مریض می شد، مقداری روغن محلی(دامی) با نرم شده گیاه سندباد و سیر مخلوط می کردند و زیر دماغ بچه وکف دستهایش می مالیدند.

   

   

  تب:برای درمان تب،دم کردهگیاه چشموبه بیمار می دهند.

   

  زخم ناف نوزاد:پوست انار را می سوزانند وروی زخم ناف می گذارنند.

   

  درمان دررفتگی مچ پا:گودالی در زمین می کنند وپا را در آن گذاشته،با خاک،گودال را پر می کنند ومی کوبند تا پا محکم در گودال قرار بگیرد،آنگاه پا را بالا می کشند تا استخوان یا مفصل دررفته آن به جای خود باز گردد.

   

  قندخون:برا ی درمان قندخون از تخمه خیار تحلو(هندوانه ابوجهل)استفاده می کنند.

   

  سینه درد وسرفه:برای معالجه سینه درد وسرفه،مقداری گیاه بنگو و گُنزه را جوشانده وبه بیمار می خورانند،یا اینکه مقداری نبات را در آب می جوشانند وبه بیمار می دهند.گاهی نیز از جوشانده گیاه بوگندو وگیاه گل بوتکو استفاده می کنند.

   

  یبوست:برای درمان آن از دم کرده گیاه کروسه استفاده می کنند.

   

  زنبور گزیدگی:برای درمان،روی محل گزیدگی سنگ گرم می گذارند وآن را تا دو سه دقیقه نگه می دارند،یا مقداری پودر رخت شویی را با آب خیس کرده وروی محل گزیدن زنبور قرار می دهند.

   

  سوراخ کردن گوش دختربچه:برای شروع این عمل اول با خاکستر بُلتَش،برگه گوش دختربچه را مالش می دهند،آنگاه با سوزن خیاطی آن را سوراخ می کنند.برای درمان وبهبود سریع زخم گوش دختربچه،مقداری زردچوبه،روغن دامی وفضله ی گنجشک را با هم ترکیب کرده وتا سه روز برجای زخم می مالند ونخ را از جایش حرکت می دهند تا بهبودی حاصل گردد.

   

  سیسپو:عامل بیماری پشه بسیار کوچکی است که در موسم گرم تابستان،در میان گله های بز وگوسفند وجود دارد.این حشره برای تخم ریزی وارد دماغ،گوش،چشم وگلوی چوپان یا هرکسی که به نحوی با گله های بز وگوسفند در ارتباط است،می شود وآنها را بیمار می کند.عوارض آن استفراغ وخارش وسوزش وریزش آب چشم وبینی است وتا چند روز ادامه می یابد.اگر امکان تخم ریزی در چشم باشد،چشم متورم شده وبا خارش وآبریزش شدید همراه است،به طوری که چشم قادر به باز شدن نمی باشد.اگر محل تخم ریزی گلو باشد،سرفه های پی در پی بدنبال دارد وبرای درمان سیگار می کشند ودود را وارد مجرای گلو می کنند زیرا دود سیگار محل تخم ریزی را بی حس کرده،به بیمار آرامش وتسکین می دهد.بعضی ها قطعه گوشتی را به نخ می بندند و وارد گلو می کنند چون بر این باورند که انجام این کار باعث می شود تخم های آن پشه به گوشت بچسبند وهمزمان با بیرون کشیدن نخ وگوشت،تخم ها نیز از گلو خارج می شوند.

   

  ماهاک(زگیل):این عارضه بر روی دست وپا بوجود می آید،ضخیم وسفت است.برای درمان وبرطرف ساختن آن،ابتدا آن را از بیخ می برند وسپس به جای آن نمک می زنند.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 7 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158440
 • بازدید امروز :533370
 • بازدید داخلی :54005
 • کاربران حاضر :147
 • رباتهای جستجوگر:339
 • همه حاضرین :486